ZAPOJ SE DO VEŘEJNÉ SBÍRKY PRO ŠTĚPÁNKA

Sbírka je určena velkému bojovníkovi Štěpánkovi z Ostravy, který již od narození trpí závažnými tělesnými postiženími. Finanční částka pomůže zajistit kvalitní ortézy a dostačující rehabilitační péči v jeho léčení.

Komu jinému pomáhat, než lidem ve vašem okolí? Pojďme tedy společně pomoci Štěpánkovi!

Finanční příspěvky posílejte na účet 123-2997270297/0100

Garantem sbírky je KAVIS s RESPECTEM.

Štěpánek se narodil 4 měsíce před termínem ve dvacátém čtvrtém týdnu těhotenství s váhou 700 g a mírou 32 cm. V nemocnici strávil 123 dnů. U porodu koncem pánevním bohužel došlo k trakčnímu poranění se zlomeninou raménka stydké kosti. Následkem tohoto zranění a předčasného porodu se Štěpánek potýká s celoživotním porušením periferních nervů v oblasti míchy. Má ochrnutou pravou dolní končetinu, spasticitu levé dolní končetiny, inkontinenci moči i stolice, problémy s vyprazdňováním a poruchu růstu se sekundární deformitou páteře.

Jeho výhrou je, že po psychické stránce je v pořádku. Je to velký bojovník, který se svým postižením bojuje. Překonává bariéry, aby mohl zažívat stejné věci jako jeho zdraví vrstevníci, ale trochu jinak. Do všeho jde po hlavě – možná to není na škodu, protože veškeré  bariéry jsou pouze v naší hlavě. Navštěvuje soukromou speciální školu Klokánek, kde měl svou paní asistentku, o kterou díky změně vyhlášky bohužel přišel. Školní rok začal bez asistence a opět má co překonávat, aby obstál. Ve škole se mu však moc líbí a má kolem sebe dobré kamarády a personál, kteří se mu snaží pomáhat, když je potřeba.

 Štěpánkovi je 9 let, pravidelně rehabilituje a dojíždí na intenzivní terapie do soukromého zařízení Fyzio Beskyd již 8 let (www.fyziobeskyd.cz) a Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě. Třikrát ročně absolvuje intenzivní hiporehabilitační pobyty ve Strážném v Krkonoších (www.caballinus.cz) a Bohuslavicích u Telče (www.chmirakl.cz) a jezdí na lázeňskou léčbu do Sanatorií Klimkovice.

Štěpánek se pohybuje převážně na invalidním mechanickém vozíku, v interiéru leze po čtyřech a ve vertikále mu chůzi umožňují protetikou vyrobené speciální ortézy na obě nohy a trojbodové berle. Vzhledem ke špatnému postavení pánve, kontrakturám a velké asymetrii páteře, není pro něj chůze ve vertikále vhodná, a mívá díky ní velké bolesti zad. Proto se tuto situaci snažíme řešit, aby v budoucnu nebyl odkázán pouze na mechanický vozík a bolesti mu neumožnily dělat vše, co má rád.

Ve volném čase rád sportuje. Chodí do posilovny Colliery Crossfit Ostrava (www.collierysrdcem.cz)a již tři roky dělá atletiku pro ZTP za PARA ATHLETICS TEAM SSK-VÍTKOVICE, kde se zaměřuje na hod míčkem, hod raketkou, vrh koulí a jízdu na vozíku. Atletika ho moc baví a má ve sbírce pár cenných medailí. Pravidelně se účastní závodů v Ostravě, Olomouci a evropských her hendikepované mládeže Emil Open v Brně. Také rád jezdí na speciální tříkolce Loped. společně běháme a účastníme se benefičních běhů, chodíme do přírody se speciálním kočárem Benecykl a v zimě lyžujeme na speciální lyži pro hendikepované „monoski“. V minulé lyžařské sezóně začal trénovat stabilitu a práci se stabilizátory, aby jednou mohl na svah vyjet úplně sám.  Jeho velkým přáním je naučit se hrát na bubny, hrát fotbal a stát se příslušníkem S.W.A.T. jednotky.

V současné době se zdravotním postižením Štěpánka zabývá rakouská ortopedická společnost Pohlig Austria GmbH & Co. se sídlem ve Vídni, ortopedie v Brně a soukromá fyzioterapie Fyzio Beskyd, kde pravidelně Štěpánek cvičí. V plánu byla operace měkkých tkání, derotace a zkrácení stehenní kosti, aby se mohla vyrobit speciální ortéza k zajištění pánve a ochrnuté nožky.  Výroba speciálních ortéz probíhá na klinice ve Vídni, přičemž tyto výkony nijak neproplácí zdravotní pojišťovna. Hrazena není ani následná intenzivní rehabilitace, která již probíhá v ČR u soukromého zařízení Fyzio Beskyd, s.r.o. (www.fyziobeskyd.cz). Bohužel nám v České republice nemůže žádná protetická společnost poskytnout takové protetické zajištění, proto jsme se obrátili na protetickou společnost Pohlig, která je na jiné úrovni a je schopna speciální ortézu vyrobit. Operace by měla zajistit uvolnění kontraktur, lepší postavení pánve, páteře a narovnání ochrnuté nohy. Speciální ortéza doplnit a podpořit ztracené a oslabené funkce nohy a také vyrovnat zkrat končetiny, který je cca 8 cm. Také by měla zabezpečit korekci, stabilizaci a větší jistotu a mobilitu v každodenním životě. Zmiňované rozhodnutí přináší velkou časovou a finanční náročnost. Čekají nás pravidelné cesty do Vídně a intenzivní rehabilitace. Rok plánovaná operace proběhla na konci října 2020 na klinice v Brně v době vrcholu pandemie Corona viru. Nyní probíhá pooperační klidová fáze 8 týdnů (srůstání stehenní kosti), při níž už rehabilitujeme v domácím prostředí. Zaměřujeme se především na posílení trupu, horních končetin a stojné levé dolní končetiny. Nyní proběhlo sádrování na výrobu ortézy, která se začne vyrábět. V lednu máme v plánu kromě ambulantních terapií i intenzivní terapii po dobu třech týdnů, kdy se bude Štěpánek sžívat s novou ortézou, aby byl co nejvíce samostatný, mohl se postavit na vlastní nohy a dělat vše, co má rád.

Jsme čtyřčlenná rodina, manžel pracuje jako valcíř kovů v Třineckých železárnách, já jsem se po 7letech vrátila na částečný úvazek do pracovního procesu a pracuji jako asistent pedagoga na ZŠ. Často to bývá hodně časově náročné a vyčerpávající skloubit částečný úvazek s péčí o syna. Mám však kolem sebe dobré lidi, kteří mou situaci chápou a snaží se mi i v zaměstnání vyjít vstříc ohledně hiporehabilitačních pobytů, lázeňských pobytů a lékařských vyšetření. Starší syn Matěj, kterému je 16 let studuje na víceletém gymnáziu, velmi dobře se učí, hraje badminton a pomáhá mi s péčí o svého bratra.

Máme před sebou další náročné období. Finanční náklady na výrobu ortéz a intenzivní rehabilitaci jsou pro nás nekončící písní. Ortézu je třeba vyrobit novou v případě, že Štěpánek povyroste o více než 2cm. V podstatě nás po dobu růstu čeká stejná cesta, ale my z ní prostě sejít nechceme a věříme v lepší zítřky. Sami však nejsme schopni tyto finanční náklady plně krýt a je pro nás nezbytná pomoc rodiny, přátel, soukromých firem a nadací. Díky jejich pomoci je pro nás vše snazší a my jsme za jakoukoliv, byť i sebemenší podporu všem Dobrým andělům moc vděční.

Jenom vědomí, že na to vše nejsme sami, a také lidská sounáležitost, nám dávají sílu a víru v lepší dny s nekončícím bojem s hendikepem.

Rodina Kaločova se Štěpánkem z Ostravy